abarKako javlja IKA jučer je u Ivanjskoj kod Banja Luke oštećena katolička crkva. Đuro Majstorović motornom je pilom oborio drvene nosače osvjetljenja crkve, razrezao glavna ulazna vrata crkve i podrezao stablo jedne od drevnih lipa pred crkvom. Biskup Komarica odmah je došao na lice mjesta i ohrabrio župnika fra Marka Kovačića i malu zajednicu vjernika koja je s pravom uplašena. Da se je slično dogodilo u Hrvatskoj, a da je napadač iz matičnog naroda, sve bi udruge zajedno s dežurnim pojedincima pokrenule lavinu protesta. Ovako se ova vijest gubi u mraku ravnodušnosti. Podsjetimo da je Ivanjska 1991. imala 3.306 Hrvata (katolika) koji su protjerani sa svojih ognjišta a vratila se mala grupa.
Isto tako kršćani ginu u svijetu, oni su ko “ovce za klanje”. S pravom kaže ruski predsjednik Putin da o terorističkom napadu u Parizu čitav svijet bruji a kad stotine kršćana bude ubijeno u Nigeriji, u Iraku, Siriji, Afganistanu vlada šutnja. Jesu li sve žrtve jednake u svojoj bespomoćnosti ili su neke žrtve važne a o drugima ne treba trošiti riječi.
Jutros je u Slunju oblačno, ali toplo
Višak stambenog prostora postaje sve prisutniji posvuda u Hrvatskoj
Korana ispod Rastoka.
Dabrovi s lakoćom prerežu svojim zubima grane
Posjetili smo Koranu ispod Rastoka. Uočili smo da je ovdje našao svoje obitavalište dabar. Ova čudesna životinja pravi je radnik. Svojim zubima može “prepiliti” i odeblje stablo. Dabar je inače vodena i kopnena životinja. Zdepast je, dobar plivač i ronilac. Dugačak je do 1 metar a težak od 20 do 30 kilograma. Živi u paru a ženka okoti od 1 do 5 mladunaca. Živi u vodotocima i isključivo je biljojed. Na svom jelovniku ima do 300 vrsta zeljastih i drvenastih biljaka. Prema procjenama u Europi ih ima više nego ljudi – 600 do 650 tisuća. . U Hrvatskoj je dabar nestao krajem 19. stoljeća, a ponovno je vraćen od 1996. do 1998. Procjenjuje se da ih je u Hrvatskoj oko 1000 komada. A evo u našoj Korani našao je svoje obitavalište.
Nasmijte mu se!