Danas Crkva slavi svetu Katarinu Aleksandrijsku, djevicu i mučenicu iz trećeg stoljeća. Oduševila se za kršćanski život. Car je izdao odredbu da se svi kršćani imaju pogubiti, a Katarini ponudio brak što je ona odbila. Careva osveta bila je užasna. Bila je povrgnuta strašnim mukama. Konačno su joj odrubili glavu. Njezino mučeništvo prva je crkva cijenila i štovala. Kroz duga stoljeća do danas Katarina ostaje hrabri svjedok ljubavi prema Kristu Spasitelju.
Od sv. Katarine do Božića točno je mjesec dana. Postoje uzrečice vezane uz blagdan sve Katarine: Sv. Kata, snijeg za vrata! Mnoge djevojke i žene, majke i djevojčice nose lijepo ime Katarina (Kata, Kate). Čestitamo im! Sv. Kata zaštitnica je župa Lokve u G. Kotaru, Selca u Primorju i Novalje na Pagu
U slunjskom parku jutros: magla svuda oko nas
Jutros je gusta magla zagrlila slunjski kraj i nema izgleda da će se lako podići. Osjećaj je hladnoće upravo zbog magle veći. Ne možemo očekivati bolje u ovo doba godine.