Evanđelje koje se čita danas po našim crkvama govori o dvojici učenika koji napuštaju Jeruzalem razočarani sramotnim Isusovim svršetkom: razapet je na križ kao razbojnik. Sve su nade pokopane. Vraćaju se svom prijašnjem radu, svojoj svakodnevnici uvjereni da je zlo jače od dobra, mržnja od ljubavi, mrak od tame. Na putu im se pridružio stranac. U razgovoru stranac im je otvarao oči za neviđeno. U tami je ukazivao na svjetlo. Božji plan čovjekova spasenja ostvaruje se i ništa ga ne može omesti. U trenutku kad je zlo Pravednika razapelo na križ i pokopalo u grob, upravo je tada pobijeđeno. Zlo se ne može pobijediti zlom nego samo uvećati. Mrak se ne može mrakom pobijediti. Zlo se pobjeđuje ljubavlju. A to je Isus učinio. Dvojici učenika pomalo su se otvarale oči. “Gorjelo je srce u nama kad nam je tumačio pisma” – reći će kasnije. Stranca su prepoznali kod “lomljenja kruha”: bio je to Uskrsli. Nitko to nije činio kao on! Kristovo uskrsnuće pobjeda je ljubavi. Uskrsna radost obuzela je dvojicu učenika i sve im je odjednom izgledalo drugačije…
U pouskrsno vrijeme uobičajeno je “ići u Emaus”, odabrati neko mjesto i prijatelje, rodbinu te s njima podijeliti uskrsnu radost. Prošle godine svećenici su se uputili u Ogulin i na Klek. Na ovom opjevanom brdu otpjevali su uskrsnu pjesmu “Kraljice neba raduj se” uz zuj vjetra /Regina coeli/. Nažalost, ove godine onemogućen nam je posjet prijateljima i rodbini u drugim mjestima ali nitko nam ne može oduzeti uskrsnu radost.
Jutros je osvanuo jak mraz u slunjskom kraju: rascvjetale voćke po svoj prilici bit će uništene. Voća vjerojatno neće biti niti ove godine u našem kraju…
Čekanje na red u banku, trgovinu, ljekarnu…u razmaku od dva metra. Nekima će ovakvi snimci biti pomalo čudni kad zaboravimo na virus
Slunjska ljekarna ovih dana ima posla…U Hrvatskoj je 1.704 oboljelih, izliječenih 415 a preminulih od koronavirusa 31. U Slunju i okolici nema oboljelih od korona virusa. U svijetu 1,938.786 oboljelih, izliječenih 459.131 te preminulih 120.851
Pred godinu dana požar uništio parišku katedralu “Notre Dame” – Požar katedrale Notre Dame, ponosa Francuske, izbio je 15. travnja 2019. Vatrena stihija uništila je drveno krovište i velik dio njezine unutrašnjosti. Istražitelji vjeruju da je požar počeo u krovnoj šupljini ispod samog tornja koji se i urušio. Tamo su restauratori koristili električne aparate. Tog dana odložili su ih između 17 i 17 i 30 sati. Požar je počeo kojih sat i pol kasnije. Gasilo ju je više od od 500 vatrogasaca. Nažalost vatra je uništila neprocjenjiva umjetnička djela stvarana stoljećima. Pariška nadbiskupija objavila je koliko je u ovo vrijeme skupljeno priloga. U godinu dan skupljeno je 55,8 milijuna eura a sudjelovalo je 56 tisuća donatora. Koronavirus je usporila radove ali izrađuju se projekti obnove.
Na današnji dan potonuo Titanik – Titanik je u svoje vrijeme bio najveći brod u plovidbi, ponos engleske brodogradnje. Potonuo je u sjevernom Atlantiku u ranim jutarnjim satima 15. travnja 1912. godine nakon sudara sa ogromnom santom leda. Brod je putovao prema New Yorku. Na brodu je bilo 2.224 putnika i članova posade. Od tog broja s brodom je otišlo u morske dubine 1.500 ljudi pa je to jedna od najtežih pomorskih katastrofa. Brodolomce je spasio brod “Carpathija” i dovezao ih do New Yorka. Među poginulima je i Thomas Andrews glavni arhitekt brodogradilišta i dizajner Titanika. Na brodu je bilo i naših ljudi. U riječkom pomorskom muzeju nalazi se popis austrougarskih državljana koji su kupili karte za ovaj nesretni brod. Od njih preživjelo ih je troje: Mara Osman Banski iz Vagovine kod Čazme, Ivan Jalševac iz Topolovca kod Siska i Nikola Lulić iz Konjskog Brda kod Perušića (Lika). Nikola je imao 29 godina i to mu je bilo treće putovanje preko oceana. Poveo je sa sobom svoje zemljake. Grizla ga je savjest što se jedino on spasio od 16 Ličana koje je poveo sa sobom. Umro je 1962. u 80. godini života u domovini kao posljednji Hrvat koji je preživio tragediju “Titanika”.